Ana Sayfa / Basın / HABER POPÜLER / 29.01.2017

HABER POPÜLER / 29.01.2017

Epilepsi Hastalığı Her Yönüyle Medya Fm’de

Halk dilinde Sara olarak bilinen Epilepsi hastalığı enine boyuna Müslüm Söyler’in hazırlayıp sunduğu Engellilere yönelik farklı program Başka Açıdan’da tartışılıyor.

29 Ocak Pazar (bugün) Medya Fm’de engellilere yönelik hazırlanan Müslüm SÖYLER’le Başka Açıdan yine farklı konu ve konuklarıyla dinleyicilerini bilgilendirmeye devam ediyor.
Halk dilinde Sara olarak bilinen Epilepsi hastalığı ile ilgili özel konuklarıyla ki bunlardan biri  Epilepsi Hasta ve Yakınları Derneği Başkanı Ebru ÖZTÜRK saat 16:00-18:00 arası Medya Fm’de Müslüm Söyler’in canlı yayın konuğu oluyor.

Akıllara gelen veya gelmeyen epilepsi hakkında her şey bu programda…

EPİLEPSİ TAMAMEN İYİLEŞİR Mİ?

Erken dönemde ortaya çıkan epilepsi nöbetleri, doğru teşhis ve ilaç tedavisi ile 2-5 yıl içinde iyileşebilir. Bir sebep karşılığında oluşan epilepsi nöbetleri ise çok zor tedavi edilir. Bu epilepsi hastaları ömür boyu ilaç kullanmalıdır.

EPİLEPSİ TÜRLERİ

Beyinde oluşan uyarı bozukluğu bazen sadece bir bölgede bazen de beynin tamamında oluşabilir. bu durum görülen nöbetlerin şiddetlerini de değiştirir. Bazı hastalar yerlerde ağızdan köpükler çıkarırken, bazıları duygusal bozukluğa, baş hareketlerinde ya da kolda farklılaşmalara değin nöbetler geçirebilir.

Bu hastalar ne yazık ki ömür boyu ilaç kullanırlar. Düzensiz kullanılan ilaçlar, epilepsiyi körükler ve daha kötü yapar. Öncelikle hastaya emar ve beyin tomografisi çekilir. Tanı koyulduktan sonra, tedavi uygulanır. Hastalarda, tanı tam olarak EEG ile yapılır. EEG veya beyin elektrosu, beynin hangi bölgesinde sorun olduğunu ortaya koymaktadır.

EPİLEPSİ VE GÜNLÜK YAŞAM

Epilepsi nöbetleri genelde, dikkat dağınıklığı ile meydana çıkar. Bu nedenle, çok yorulmamalılar, uykusuz ve aç kalmamalılar, aşırı alkol almamalılar. Bu durumlar nöbetleri şiddetlendirir.

Nöbette olan hastaya müdahale

Genelde hastalar nöbeti hatırlamazlar. Bazen nöbet hayatı tehlikeye atan bir durumda ortaya çıkabilir. Bunun için hastayı normal pozisyona getirmek ve müdahale etmemek önerilir. Nöbet başladıktan sonra bir sağlık kuruluşundan yardım istenebilir.

EPİLEPSİ VE CERRAHİ MÜDAHALE

Bazı epilepsi hastasında hastalık çok dirençli olabilir. Bu durumlarda bazen epilepsi cerrahisi yapılır. Beynin bir bölgesi kaynaklı nöbet oluyorsa cerrahi uygulama ile o bölge etkisiz hale getirilir.

Yaını dinlemek için

Kanal : MEDYA FM
Paket : TÜRKSAT ANKARA PAKET 4 – BATI
Frekans : 12729
Polarisazyon : H – Yatay
Kapsama : Batı
SR : 30000
FEC : 5/6
V-PID :
A-PID : 306
Uydu : Türksat 3A
Tip : RD
Şifre : Şifresiz

 

İnternetten: www.medyafm.com.tr
Ayrıca Marmara Bölgesi 93.9 frekansı

İçerik alınan site http://www.haberpopuler.com/saglik/epilepsi-hastaligi-her-yonuyle-medya-fmde-h2676.html

Biliyor musunuz?

amasyakent.com / 31.01.2017

Medya FM de Epilepsi Hastalığı Konuşuldu Epilepsi Hakkında Çok Önemli Bilgiler Paylaşıldı Medya Fm’de sosyal ...

Bir Cevap Yazın